Yemeksepeti’nin ödəniş şirkəti Yemekpay fəaliyyət icazəsi alıb
Yemeksepeti şirkəti “Yemekpay” adlı ödəniş sistemi olan alt qurumu üçün TCMB-dən fəaliyyət icazəsi alıb.
Yemeksepeti’nin Serkan Yazıcıoğlu rəhbərliyi ilə fintech şirkəti qurduğu Türkiyə mediasında paylaşılmışdı. Hər nə qədər aradan keçən müddətdə bu sahədə çox az məlumat paylaşılsa da indi Rəsmi Qəzetdə yer alan məlumatlara görə, “Yemekpay” adlı Yemeksepeti alt şirkətinin fəaliyyət icazəsi aldığını görünür.
Rəsmi Qəzət’dəki açıqlama belədir:
20/6/2013 tarixli və 6493 saylı Ödəniş və Əmlak Kıyməti Müqavilələri, Ödəmə Xidmətləri və Elektronik Pul Təşkilatları haqqında Qanunun (Qanun) 14, 15, 18 və 19-cu maddələri çərçivəsində aparılan qiymətləndirmə nəticəsində;
Yemekpay Elektronik Pul və Ödəmə Xidmətləri A.Ş.’yə Qanunun 12-ci maddəsinin birinci fıkrasının (a), (b) və (c) bəndlərində göstərilən ödəmə xidmətləri ilə Qanunun 18-ci maddəsinin ikinci maddəsində göstərilən elektronik pul çıxarılması xidmətini təqdim etmək məqsədilə elektronik pul təşkilatı kimi fəaliyyət icazəsi verilməsinə qərar verilmişdir.
Ödəmə Xidmətləri və Elektronik Pul Təşkilatları haqqında Qanuna baxdıqda 12. maddənin birinci maddəsinin (a), (b) və (c) bəndlərinə əsasən Yemekpay Elektronik Pul və Ödəmə Xidmətləri A.Ş., ödəniş hesabına pul yatırılması və ödəniş hesabından pulun çəkilməsinə imkan verən xidmətlərlə birgə ödəniş hesabının idarə edilməsi üçün lazımi bütün əməliyyatları həyata keçirə biləcək.
Həmçinin ödəmə xidməti istifadəçisinin ödəmə xidməti təminatçısı nəzdində olan ödəmə hesabındakı fonun köçürülməsini daxil edən, ödəniş kartı və ya oxşar bir vasitə ilə həyata keçirilən ödəniş əməliyyatı və düzgün ödəniş tapşırığını daxil edən pul köçürməsini və ödəniş vasitəsinin ixrac və qəbulunu həyata keçirə biləcək.
Yemekpay’in veb saytında bir müddətdir bu ifadə mövcud idi, “TCMB’ndən fəaliyyət icazəsi alma çalışmalarını sürdürməkdə olub, ödəmə xidmətləri sahəsində hələ faaliyyət göstərə bilmir.” İndi isə şirkət, alınan icazə ilə fəaliyyətlərinə başlaya biləcək.