Qazaxıstan fintexi Kaspi.kz IPO-ya açılması ilə $1 milyard topladı
Qazaxıstanın aparıcı “fintech” şirkəti Kaspi.kz 1 milyard dollar toplayaraq ilkin birjada təqdimatını (IPO) uğurla həyata keçirib. Şirkətin səhmləri birjada debütünü 92,50 dollarlıq açılış qiyməti ilə edib ki, bu da 92 dollarlıq IPO qiymətindən yüksəkdir. Bu ilkin ticarət qiyməti şirkətin bazar dəyərini təxminən 17,51 milyard dollar olduğunu göstərir.
IPO Kaspi.kz-nin əsas səhmdarları üçün əhəmiyyətli gəlirlə nəticələndi. Baş direktor Mixail Lomtadze, sədr Vyaçeslav Kim və bütün əsas maraqlı tərəflər olan Asia Equity Partners investisiya şirkəti təklifdən faydalanıblar. Qeyd edək ki, bu səhmdarların heç biri IPO prosesinin bir hissəsi kimi əldə etdikləri gəlirləri yenidən şirkətə yatırmayıb.
Kaspi.kz-nin ictimai siyahısı Qazaxıstanın rəqəmsal ödəniş və e-ticarət sektorlarında güclü nüfuzu olan şirkət üçün əhəmiyyətli bir mərhələdir. Şirkət həmçinin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən tap.az, turbo.az və bina.az kimi elan saytlarının sahibidir.