2. “Silk Way” ofis binası
3. Ekspeditorların birgə istifadəsi üçün nəzərdə tutulmuş ərazi
Bu obyektlərin beynəlxalq dayanıqlı infrastruktur standartlarına uyğun şəkildə inşası təmin ediləcək.
Layihənin Strateji Əhəmiyyəti
Layihə Azərbaycanın aviasiya və logistika sahələrində innovativ həllər tətbiq etmək, dayanıqlı inkişafı təşviq etmək və Asiya ilə Avropa arasındakı ticarət əlaqələrini gücləndirmək məqsədini daşıyır. SW AFEZCO baş direktoru Cavad Dbila bu razılaşmanı ölkənin qlobal logistika mərkəzi kimi mövqeyini möhkəmləndirmək baxımından dönüş nöqtəsi adlandırıb. O bildirib ki, layihə tam avtomatlaşdırılmış və 30,000 kvadratmetr sahəni əhatə edən Xəzər dənizi regionunun ən böyük yük terminalının tikintisini nəzərdə tutur.
Tikinti 2026-cı İldə Tamamlanacaq
Layihənin 2026-cı ilin iyul ayına qədər başa çatdırılması planlaşdırılır. Bu, Ələt Azad İqtisadi Zonasının beynəlxalq ticarət əlaqələrində strateji rolunu daha da gücləndirəcək.
Tərəfdaşların Fikirləri
“Modern Construction Group”un direktoru Arif Quliyev, bu layihənin Azərbaycanın logistika ekosistemində əsas elementə çevriləcəyini vurğulayaraq, şirkətin mürəkkəb infrastruktur layihələrindəki təcrübəsini xüsusi qeyd edib:
“Bu əməkdaşlıq bizim üçün böyük şərəfdir və Azərbaycanın logistika potensialını daha yüksək səviyyəyə qaldıracaq.”
Şirkətlər Haqqında
Silk Way Alat Free Economic Zone – “Silk Way Group”a aid müstəqil bir qurumdur və Ələt Azad İqtisadi Zonasında müasir aviasiya və logistika infrastrukturunun inkişafı ilə məşğuldur. Şirkət yaşıl hava limanı və karqo kəndi kimi mühüm layihələrin idarə edilməsini həyata keçirir.
Modern Construction Group (MCG) – Yerli və beynəlxalq bazarlarda təxminən 30 illik təcrübəyə malik olan və dünyanın ən yüksək standartlarına cavab verən 100-dən çox layihəni uğurla tamamlamış bir şirkətdir.
Bu layihə, Azərbaycanın logistika və ticarət sahəsində regionda aparıcı mövqeyə sahib olmasına mühüm töhfə verəcəkdir.