Temu-nun qurucusu Colin Huang “Çinin ən varlı şəxsi” adını itirdi
Çinli e-ticarət platformu Temu-nun ana şirkəti olan PDD Holdings Inc.-in səhm qiymətlərində bazar ertəsi günü düşüş müşahidə olunub. Nəticədə, Temu-nun qurucusu Colin Huang-ın sərvətində 14,1 milyard dollarlıq azalma baş verib. Bu, Huang-ın indiyə qədərki ən böyük günlük itkisidir və O, “Çinin ən varlı şəxsi” adını da itirib. Bloomberg Milyarderlər İndeksinə görə, Huang hazırda 35,2 milyard dollarlıq xalis sərvətlə Çinin dördüncü ən varlı şəxsi olub.
Colin Huang, 8 Avqust 2024 tarixində qablaşdırılmış su milyarderi Zhong Shanshan-ın “Çinin ən varlı şəxsi” taxtına oturmuşdu. Üç ildən çoxdur Çinin sərvət sıralamasında zirvəyə qalxan ilk texnologiya kralı olan PDD-nin 44 yaşlı qurucusu Colin Huang, bazar ertəsi günü dramatik bir düşüş yaşayıb. Zhong, 50 milyard dollarlıq sərvətlə yenidən Çinin ən varlı şəxsi oldu.
Temu qurucusunun sərvəti 35,1 milyard dollara düşüb.
Colin Huang, Forbes məlumatlarına görə, xalis sərvətinin bir gün ərzində 14,2 milyard dollar azalması ilə bazar ertəsi günü əhəmiyyətli bir maliyyə geriləməsi yaşayıb. Bu kəskin düşüş, PDD Holdings-in alış-veriş platformu Temu səhm qiymətlərində yaşanan %29,7-lik kəskin enişlə nəticələnib.
Temu üçün gələcək qeyri-müəyyənliklərlə doludur!
Temu-nun səhm qiymətindəki kəskin eniş, artan rəqabət və dəyişən istehlakçı üstünlükləri fonunda şirkətin böyümə trayektoriyasını davam etdirmə bacarığına dair şübhələr yaradır. Temu bu mənfi təsirlərlə mübarizə apararkən, bir yandan da qlobal səviyyədə tanınmış rəqiblərindən daha yaxşı performans göstərib-göstərməyəcəyi maraq doğurur. Bazar ertəsi günü bazarın reaksiyası, investorların şübhəli olduğunu və xüsusən də şirkətin inkişaf edən bazar dinamikalarına cavab olaraq sərmayə səylərini artırdığını ortaya qoydu. Temu və onun qurucusu Colin Huang üçün qarşıdakı günlər qeyri-müəyyən görünür.