Mercedes-Benz avtomobillərində Google-dan süni intellektlə dəstəklənən səs köməkçisi təqdim olunacaq
MBUX sisteminin yenilənmiş versiyası 2025-ci ilin sonunda Mercedes-Benz CLA modellərində istifadəyə veriləcək.
Mercedes-Benz şirkəti Google Cloud-un Gemini və Vertex AI texnologiyalarına əsaslanan avtomobil süni intellekt agentini öz avtomobillərinin multimedia sisteminə inteqrasiya edib. Bu texnologiya Google Maps məlumatlarını analiz edərək sürücünün suallarına təbii və səlis şəkildə cavab verməyə imkan verir.
Süni intellekt köməkçisi hansı imkanları təqdim edir?
Yeni MBUX səs köməkçisi sürücü ilə “təbii dialoq” qurmağa qadirdir. O, məsələn, “Yaxınlıqda italyan restoranı varmı?” sualına cavab verərək həmin restoranın qiymətləndirilməsini, yaxınlıqdakı məşhur görməli yerləri və yol şəraitini təsvir edə bilər.
İstifadəyə veriləcəyi modellər
Yenilənmiş MBUX səs köməkçisi ilk dəfə yeni nəsil Mercedes-Benz CLA avtomobillərində təqdim ediləcək. Bu model iki versiyada buraxılacaq: tamamilə elektriklə işləyən versiya və daxili yanma mühərrikli CLA EV. Modellərin 2025-ci ilin sonunda satışa çıxarılması planlaşdırılır.
MBUX sisteminin inkişafı haqqında
Mercedes-Benz ilk dəfə CES 2024 sərgisində “ağıllı” səs köməkçisi və 3D qrafika ilə təchiz olunmuş MBUX multimedia sistemini nümayiş etdirib. Lakin həmin vaxt bu sistemin hansı dil modeli əsasında işlədiyi açıqlanmamışdı.
Mercedes-Benz-in bu innovativ yanaşması avtomobillərdə istifadə rahatlığını artırmaqla yanaşı, sürücü və sərnişinlər üçün daha interaktiv və funksional bir təcrübə təmin edir.