• Ümumi məbləğ 36,9% artıb
• Təsirə məruz qalmış kartların sayı 16,8% artıb
Mərkəzi Bankın tövsiyələri
Mərkəzi Bank ödəniş kartı istifadəçilərinə şəxsi və maliyyə təhlükəsizliyinin təmin olunması üçün aşağıdakı tövsiyələri verir:
1. Həssas məlumatların paylaşılmaması:
Ödəniş kartının üzərindəki məlumatlar, PİN şifrəsi, SMS vasitəsilə göndərilən birdəfəlik kod, mobil bankçılıq hesabına giriş məlumatları, FİN və digər şəxsi məlumatlar heç bir halda kənar şəxslərlə paylaşılmamalıdır.
2. Saxtakar zənglərə qarşı diqqətlilik:
Bank və ya hüquq-mühafizə orqanlarının adından zəng edən şəxslərin istəklərinə diqqətlə yanaşın. Hər hansı xidmət adı altında sizdən həssas məlumatlar tələb olunarsa, zəngi dayandıraraq həmin qurumun rəsmi əlaqə kanalları ilə əlaqə saxlayın.
3. Şübhəli əməliyyatlara qarşı operativ reaksiya:
Hesabınızda sizə aid olmayan əməliyyat və ya şübhəli aktivlik aşkar etdikdə, mobil bankçılıq vasitəsilə kartı dərhal bloklayınbankınıza məlumat verin.
Mərkəzi Bankın təhlilləri göstərir ki, 2025-ci ilin I və II rüblərində baş vermiş bütün fırıldaqçılıq halları istifadəçilərin şəxsi məlumatlarını kiberdələduzlara təqdim etməsi nəticəsində baş verib. Bu səbəbdən, maliyyə təhlükəsizliyinin qorunması məqsədilə vətəndaşların məlumatlı və diqqətli olması vacibdir.
Mərkəzi Bankın təqdim etdiyi ətraflı “Rəqəmsal Fırıldaqçılıq Statistikası” ilə rəsmi link vasitəsilə tanış ola bilərsiniz.