Arenum şirkətinin investoru Eduard Gurinoviçdən Hamster Kombat oyunundan əldə edilən gəliri onlarla bölüşməsini tələb edib
Onlar hesab edirlər ki, klikeri Gurinoviç hazırlayıb, amma layihə ilə əlaqəsini gizlədib. Korporativ münaqişənin təfərrüatlarını «Vedomosti» ilə Arenum və onun investorları ilə əlaqəli mənbələr bölüşüblər.
Onların sözlərinə görə, şirkət 2019-cu ildə Kiprdə qeydiyyatdan keçib. Onun 60,3%-i Gurinoviçə, 18,9%-i Adru şirkətinə, 9,7%-i Savvas Zannetosa, 4,5%-i Mixail Babinə, 2,5%-i Rusiya vençur fondu Startech.vc-yə, 1,8%-i Artyom Volfturuba, 0,9%-i isə Aleksandr Paseçnik və Aleksandr Zelenşikova məxsusdur.
Gurinoviç, Paseçnik və Zelenşikov Arenum-un təsisçiləri, Babin və Volfturub isə anonim böyük investorları təmsil edən biznes mələkləridir, deyir şirkətə yaxın iki mənbə. Bununla belə, hesabatın təqdim edilməsi və investisiyaların qaytarılma müddətləri barədə yazılı razılaşmalar olmayıb. İnvestorlarla əlaqəli mənbə qeyd edib ki, bəzi maliyyələşmə razılaşmaları “şifahi” olub.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, pulların nəyə xərcləndiyi barədə investorlar məlumatsızdırlar. Arenum yalnız ilk illərdə hesabat verirdi, lakin sonradan bu prosesi dayandırıb. Məlumat verən şəxslərdən biri bildirib ki, investorlar “şirkətin öldüyünü” düşünürdülər. “Sahiblər deyirdilər ki, Arenum-un heç bir aktivi yoxdur və o, müflis olmaq üzrədir,” — digər bir mənbə əlavə edib.
2024-cü ilin avqustunda “Lenta.ru” Gurinoviç ilə Adru-nun təsisçisi Anton Gorşkov arasında münaqişə haqqında məlumat yayıb. Gorşkov bildirib ki, Gurinoviç əvvəlcə investorlara Hamster Kombat oyunundan gəlir vəd edib, lakin sonradan onların bu oyuna heç bir aidiyyəti olmadığını bildirib və ticarət nişanlarını öz adına qeydiyyatdan keçirib. Gorşkov həmçinin əlavə edib ki, kliker Arenum ofisində, onun işçiləri və texnologiyaları vasitəsilə hazırlanıb və serverlər Arenum ilə eyni hostinqdə yerləşdirilib.
Hazırda bu məqalə “Lenta.ru” saytında əlçatan deyil. Arenum-a yaxın mənbələrdən birinin sözlərinə görə, Gorşkov digər investorlarla əlaqəni kəsib və ehtimal olunur ki, Gurinoviç ilə “razılaşıb.” Mənbələrdən biri iddia edir ki, avqustun sonunda Gurinoviç investorlarla “kiçik bir üstünlüklə” investisiyaların qaytarılmasını razılaşdırıb, lakin Hamster Kombat-ın “uğuru” nəzərə alınmaqla, bu şərtlər “çox əlverişsizdir”.
Sorğuya qatılan bəzi hüquqşünaslar hesab edirlər ki, bu vəziyyətdə daha çox haqlı olan tərəf investorlar ola bilər, lakin məhkəmədə onların yetərli dəlil bazası olmaya bilər. Digərləri isə “məlum olan şəraitdən” çıxış edərək bildirirlər ki, Arenum Hamster Kombat-ın gəlirindən dividendlər ödəməyə borclu deyil, çünki oyunun hüquqları “ona məxsus deyil”.