AİİŞ Şurası E-ticarət qaydalarının və gömrük limitlərinin standartlaşdırılması üzrə saziş layihəsini təsdiqləyib
Avrasiya İqtisadi İttifaqı (AİİŞ) rəqəmsal ticarət üçün vahid qaydalar yaratmağa doğru daha bir mühüm addım atıb. Avrasiya İqtisadi Komissiyasının (AİK) Şurası e-ticarətə dair vahid tənzimləmə çərçivəsini və yenilənmiş gömrük limitlərini müəyyən edən saziş layihəsini təsdiqləyib.
Qırğız Respublikası Nazirlər Kabineti sədrinin birinci müavini Daniyar Amangeldiyev toplantıda videokonfrans vasitəsilə iştirak edib. Sessiya zamanı AİİŞ daxilində Elektron Ticarət haqqında Saziş layihəsi təsdiq olunub.
E-ticarət üçün vahid və şəffaf qaydalar yaradılır
Saziş layihəsi AİİŞ ölkələrində e-ticarətin bütün iştirakçıları üçün vahid tənzimləmə mühitinin formalaşdırılmasını hədəfləyir. Sənəd istehlakçıların qorunması, vergi siyasəti, gömrük nəzarəti və onlayn alınan malların daşınması ilə bağlı standartlaşdırılmış yanaşmalar təqdim edir. Rəsmi şəxslər bildirirlər ki, bu sənəd həm alıcılar, həm də satıcılar üçün daha aydın və proqnozlaşdırıla bilən mühit yaradacaq.
Gömrüksüz idxal limiti – 200 avro
AİK Şurası e-ticarət mallarının fiziki şəxslər tərəfindən AİİŞ ərazisinə 200 avroya qədər gömrüksüz gətirilməsini təsdiqləyib.
Bundan əlavə:
• Elektron şəkildə alınan mallar üçün 5% gömrük rüsumu, lakin kq başına ən azı 1 avro tətbiq ediləcək (bəzi xüsusi məhsullar istisna olmaqla).
• Qida məhsulları, ətir-kosmetika, şəxsi gigiyena vasitələri və məişət kimyası üçün məcburi markalanma tətbiq olunacaq.
• Üzv dövlətlər markalanma tarixini və tətbiq mexanizmini özləri müəyyən edəcəklər.
“Qırğızıstan bu prosesdə fəal rol oynayıb”
Amangeldiyev bildirib ki, saziş layihəsi AİİŞ-in rəqəmsal ticarətinin harmonizasiyası baxımından mühüm irəliləyişdir və üzv ölkələr arasında əməkdaşlığı gücləndirəcək. O əlavə edib ki, vahid rəqəmsal ticarət qaydaları iqtisadi inteqrasiyanı və biznes mühitini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdıracaq.
Transsərhəd e-ticarət üçün gömrük limitlərinin harmonizasiyası
Hazırda AİİŞ ölkələrində e-ticarət bağlamaları üçün gömrük azadolma limitləri fərqlidir və bu da onlayn göndərişlərin qeyri-bərabər şəkildə emalına səbəb olur. Yeni çərçivə bu prosesləri sadələşdirməyi və vahidləşdirməyi hədəfləyir. AİK-in açıqlamasına görə, təklif olunan limitlər həm nəzarəti gücləndirəcək, həm də istehlakçıların onlayn alışa rahat çıxışını qoruyacaq.
E-ticarətin uzunmüddətli inkişafı dəstəklənir
Saziş layihəsi üzv dövlətlər tərəfindən daha da dəqiqləşdirildikdən sonra yekun təsdiq və imzalanma üçün təqdim olunacaq. Rəsmi şəxslər bildirir ki, bu tənzimləmə: