Liberman qardaşları İqtisadiyyat Naziri Mikayıl Cabbarov ilə Süni İntellekt laboratoriyası ilə əlaqədar görüşüblər.
Mikayıl Cabbarov və Liberman qardaşları: Azərbaycanda Mərkəzləşdirilməmiş Süni İntellekt İnfrastrukturu üçün strateji görüş keçiriblər.
İqtisadiyyat Naziri Mikayıl Cabbarov Liberman qardaşları ilə görüşərək Azərbaycanda süni intellekt (Sİ) və hesablama infrastrukturu sahəsində mövqelərin gücləndirilməsi perspektivlərini müzakirə edib. Görüşün əsas mövzusu Liberman qardaşlarının təklif etdiyi Mərkəzləşdirilməmiş Süni İntellekt (Decentralized AI) data mərkəzi ideyası olub.
Liberman qardaşları öz instagram paylaşımlarında görüşün məhsuldar olduğunu və Azərbaycanın mərkəzləşdirilməmiş texnologiyalar ideyalarına açıq olmasından məmnun qaldıqlarını bildiriblər. Onların konsepti, Sİ üçün zəruri olan hesablama gücünü coğrafi olaraq paylanmış, yəni mərkəzləşdirilməmiş bir şəbəkə vasitəsilə təmin etməyi nəzərdə tutur. Belə bir yanaşma milli təşəbbüslə yanaşı, Körfəz ölkələri və Türkiyənin iştirakı ilə Mərkəzi Asiya üzrə potensial regional əməkdaşlıq üçün də imkan yaradır.
Görüşdən sonra Liberman qardaşları qeyd ediblər ki, “Dağıdılmış Sİ (distributed AI) həllərinə olan tələbat hökumətlər, biznes və insanlar üçün strateji əhəmiyyət kəsb etməyə başlayıb.”
Bu cür mərkəzləşdirilməmiş yanaşma, böyük həcmdə məlumatın emalı və Süni İntellekt modellərinin təlimi üçün lazım olan hesablama gücünü mərkəzi bir məkandan asılı olmadan, daha təhlükəsiz və səmərəli şəkildə təmin edə bilər. Bu görüş, Azərbaycanın rəqəmsal iqtisadiyyatda mövqeyini möhkəmləndirmək və regionda yeni texnoloji arxitektura qurmaq niyyətini təsdiqləyir.
Azərbaycanda Decentralized AI mərkəzinin qurulması planları ilə bağlı əlavə məlumatları izləməyə davam edəcəyik.
Daniil və David Liberman süni intellekt gücünün inhisarda saxlanmasına qarşı çıxaraq, qlobal miqyasda paylanmış mərkəzləşdirilməmiş (decentralized) hesablama infrastrukturu qurmağı hədəfləyirlər. Onların əsas məqsədi məlumat emalı və enerji resurslarını vahid şəbəkədə birləşdirərək daha ədalətli və təhlükəsiz texnoloji ekosistem yaratmaqdır.