Avropada e-ticarət idxalatlarında vergi güzəşti 2028-ci ildə sona çatacaq.
Avropa Parlamenti, e-ticarət idxalatları üçün ƏDV qaydalarını sadələşdirmək istiqamətində müəyyən irəliləyişlər əldə edib. Parlament, idxal vergiləri üçün 150 avro həddinin ləğv edilməsini təklif edir. Müzakirələr hələ də davam edir; lakin təklif olunan dəyişikliklərin 2028-ci ilin mart ayında qüvvəyə minməsi qərara alınıb.
Avropa Komissiyasının e-ticarət idxal məhsullarına 150 avroya qədər idxal vergisi tətbiq etmək istədiyi məlum idi. Bu təklif ilk dəfə 2023-cü ilin may ayında təqdim olunmuşdu. O vaxtdan bəri Avropa Şurası tərəfindən qəbul edilmə prosesi başladı.
150 avronun altındakı sifarişlərdə güzəşt Məsələn, Amerika və ya Çin mənşəli onlayn satıcıdan məhsul alındıqda, Avropa İttifaqından kənar idxal zamanı idxal vergilərinin ödənilməsi tələb olunur. Lakin hazırda 150 avroya qədər olan sifarişlər bu öhdəlikdən azaddır.
Nəticədə AliExpress və Temu-dakı bir çox satıcı e-ticarət idxalatlarında vergi güzəştlərindən faydalanır. Bu satıcılar məhsullarının aşağı qiyməti səbəbindən idxal vergisi ödəmirlər. Nəticədə yüz minlərlə paket hava nəqliyyatı bazarını yükləyir.
Dəyərindən aşağı qiymətləndirmə Avropa Parlamenti Araşdırma Xidmətinin araşdırmasına görə, mövcud hədd satıcılara mallarını dəyərindən aşağı qiymətləndirmək üçün təşviq verir. Onlar məhsullarını səhvən həddən aşağı qiymətləndirir, bu da aşağı ƏDV haqqına və gömrük rüsumlarından yayınmaya səbəb olur.
E-ticarət idxalatında həddin ləğvi bizneslərin inzibati yükünü azaldacaq E-ticarət idxalatında 150 avro həddinin ləğvi, idxal olunan bütün malların AB-nin IOSS (The Import One-Stop-Shop – Tək yerdən idxal) vasitəsilə keçməli olduğu anlamına gəlir. Bu, daha aşağı uyğunluq xərclərinə səbəb olacaq. Eyni zamanda, AB daxilindəki bizneslər üçün inzibati yükü azaldacaq. Bu tətbiq, həmçinin AB-dəki onlayn mağazaların idxal edilmiş məhsulları AB-yə satmasını asanlaşdıracaq.
E-ticarət idxalatlarına dair Avropa Şurasında müzakirələr davam edir. Avropa Parlamenti bu dəyişikliyin lehinə səs verib. Dəyişikliklərin 1 mart 2028-ci ilə qədər qüvvəyə minməsi gözlənilir.